Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Посебни саветник министра др Јелене Беговић отворио Дан науке и иновација у Врњачкој Бањи

14. Фебруар 2024.

ФОТО: Дејан Бошковић / ЦРИД Врњачка Бања

Јован Милић, посебни саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација др Јелене Беговић, отворио је осми Дан науке и иновација у Врњачкој Бањи, који се реализује у оквиру државног пројекта „Србија, земља науке, земља иновација“

Подсетимо, Министарство науке, технолошког развоја и иновација је, у октобру 2023. године, покренуло национални пројекат са циљем промоције и популаризације науке у нашој држави, а Дани науке и иновација у градовима широм Србије организују се са циљем подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације.

„Врњачка Бања јесте осма локална самоуправа у којој организујемо Дан науке и иновација. Ви знате да у овој општини имамо 12 основних школа, 2 средње школе. Гимназија је добила и нову зграду у оквиру које је Центар за промоцију науке отворио Мејкерс лаб. Са друге стране ту је и Факултет за хотелијерство и туризам, ту је Центар за иновације који важи за један од бољих у нашој држави. Све то показује да је Врњачка Бања, иако туристичко место, на добром путу да постане још иновативнија општина“ – истакао је Јован Милић, посебни саветник министарке Беговић.

Дан науке и иновација одржан је у пуној биоскопској сали у Врњачкој Бањи, а посетиоци су имали прилику да чују и пример добре праксе, односно пример приче која је прошла пут од идеје до реализације и то од проф. др Јоване Граховац, редовне професорке са Технолошког факултета у Новом Саду. Професорка Граховац је и руководитељка пројекта BioSolAfla, који је подржан кроз програм ПРОМИС 2020. Фонда за науку Републике Србије. Овај истраживачки тим развио је нови биолошки препарат за заштиту кукуруза од биљних обољења који спречава настанак алфатоксина, без употребе пестицида.

Драгана Матијевић, директорка Центра за развој иновативних делатности Врњачка Бања, истиче да је Врњачка Бања један од светлих примера повезивања туризма и науке.

„Наш центар је спона између науке и привреде. Радо радимо са младим људима и у протеклом периоду одржали смо преко 70 различитих радионица. Задовољни смо радом центра и сарадњом са ресорним министарством. Надамо се да ће ова година бити још успешнија. За сада имамо два тима са којима радимо. Првенствено улажемо у младе људе и ту смо да им будемо подршка“ – истиче Драгана Матијевић, директорка ЦРИД-а.

Из локалне самоуправе истичу важност повезивања науке и привреде:
„Циљ овог пројекта је повезивање науке и привреде. Јачање економије Републике Србије на начин да ми постанемо конкурентни, како на регионалном, тако и на глобалном нивоу. Наша општина је узела активно учешће у овом процесу. Још 2017. године издали смо прву електронску дозволу на територији Србије. Међу првим општинама увели смо систем електронске управе и мислим да дајемо допринос државним циљевима“ – изјавио је Иван Џатић, заменик председника општине Врњачка Бања.

У оквиру панел дискусије присутнима су се обратили и Милица Крстић, саветница за програме и пројекте Фонда за иновациону делатност, Соња Будиша Миленковић, менаџерка за међународну сарадњу у Фонду за науку и Милош Дошен, порески саветник. Модератор догађаја била је Данијела Вучићевић, испред Центра за промоцију науке, која је једна од заслужнијих за реализацију самог пројекта.

Милић је заједно са представницима Фондова обишао и предузеће TEHNOMATIK 1995, који је кроз програм суфинансирања иновација (ИПА 2018) добио финансијску подршку. Њихов производ је и систем за предгревање кафе, намењен индустријској производњи, који обезбеђују знатно ефикаснији процес пржења.

У оквиру посете Милић је разговарао и са Филипом Гочаном, менаџером за развој пословања у поменутом предузећу. Иначе, Гочан је био и стипендиста Фонда за младе таленте, а своје знање стицао је и на Универзитету Politecnico di Milano.

Галерија
Погледајте још вести