Accessibility Tools

Skip to main content

Posebni savetnik ministra dr Jelene Begović otvorio Dan nauke i inovacija u Vrnjačkoj Banji

14. February 2024.

FOTO: Dejan Bošković / CRID Vrnjačka Banja

Jovan Milić, posebni savetnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelene Begović, otvorio je osmi Dan nauke i inovacija u Vrnjačkoj Banji, koji se realizuje u okviru državnog projekta „Srbija, zemlja nauke, zemlja inovacija“

Podsetimo, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija je, u oktobru 2023. godine, pokrenulo nacionalni projekat sa ciljem promocije i popularizacije nauke u našoj državi, a Dani nauke i inovacija u gradovima širom Srbije organizuju se sa ciljem podizanja svesti javnosti o značaju unapređenja i ulaganja u nauku, tehnološki razvoj i inovacije.

„Vrnjačka Banja jeste osma lokalna samouprava u kojoj organizujemo Dan nauke i inovacija. Vi znate da u ovoj opštini imamo 12 osnovnih škola, 2 srednje škole. Gimnazija je dobila i novu zgradu u okviru koje je Centar za promociju nauke otvorio Mejkers lab. Sa druge strane tu je i Fakultet za hotelijerstvo i turizam, tu je Centar za inovacije koji važi za jedan od boljih u našoj državi. Sve to pokazuje da je Vrnjačka Banja, iako turističko mesto, na dobrom putu da postane još inovativnija opština“ – istakao je Jovan Milić, posebni savetnik ministarke Begović.

Dan nauke i inovacija održan je u punoj bioskopskoj sali u Vrnjačkoj Banji, a posetioci su imali priliku da čuju i primer dobre prakse, odnosno primer priče koja je prošla put od ideje do realizacije i to od prof. dr Jovane Grahovac, redovne profesorke sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu. Profesorka Grahovac je i rukovoditeljka projekta BioSolAfla, koji je podržan kroz program PROMIS 2020. Fonda za nauku Republike Srbije. Ovaj istraživački tim razvio je novi biološki preparat za zaštitu kukuruza od biljnih oboljenja koji sprečava nastanak alfatoksina, bez upotrebe pesticida.

Dragana Matijević, direktorka Centra za razvoj inovativnih delatnosti Vrnjačka Banja, ističe da je Vrnjačka Banja jedan od svetlih primera povezivanja turizma i nauke.

„Naš centar je spona između nauke i privrede. Rado radimo sa mladim ljudima i u proteklom periodu održali smo preko 70 različitih radionica. Zadovoljni smo radom centra i saradnjom sa resornim ministarstvom. Nadamo se da će ova godina biti još uspešnija. Za sada imamo dva tima sa kojima radimo. Prvenstveno ulažemo u mlade ljude i tu smo da im budemo podrška“ – ističe Dragana Matijević, direktorka CRID-a.

Iz lokalne samouprave ističu važnost povezivanja nauke i privrede:
„Cilj ovog projekta je povezivanje nauke i privrede. Jačanje ekonomije Republike Srbije na način da mi postanemo konkurentni, kako na regionalnom, tako i na globalnom nivou. Naša opština je uzela aktivno učešće u ovom procesu. Još 2017. godine izdali smo prvu elektronsku dozvolu na teritoriji Srbije. Među prvim opštinama uveli smo sistem elektronske uprave i mislim da dajemo doprinos državnim ciljevima“ – izjavio je Ivan Džatić, zamenik predsednika opštine Vrnjačka Banja.

U okviru panel diskusije prisutnima su se obratili i Milica Krstić, savetnica za programe i projekte Fonda za inovacionu delatnost, Sonja Budiša Milenković, menadžerka za međunarodnu saradnju u Fondu za nauku i Miloš Došen, poreski savetnik. Moderator događaja bila je Danijela Vučićević, ispred Centra za promociju nauke, koja je jedna od zaslužnijih za realizaciju samog projekta.

Milić je zajedno sa predstavnicima Fondova obišao i preduzeće TEHNOMATIK 1995, koji je kroz program sufinansiranja inovacija (IPA 2018) dobio finansijsku podršku. Njihov proizvod je i sistem za predgrevanje kafe, namenjen industrijskoj proizvodnji, koji obezbeđuju znatno efikasniji proces prženja.

U okviru posete Milić je razgovarao i sa Filipom Gočanom, menadžerom za razvoj poslovanja u pomenutom preduzeću. Inače, Gočan je bio i stipendista Fonda za mlade talente, a svoje znanje sticao je i na Univerzitetu Politecnico di Milano.

Galerija