Пројекат SAIGE
ПРОЈЕКАТ АКЦЕЛЕРАЦИЈЕ ИНОВАЦИЈА И ПОДСТИЦАЊА РАСТА ПРЕДУЗЕТНИШТВА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ
(Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project – SAIGE)
Циљ SAIGE пројекта је као прво, да побољша релевантност и изврсност научних истраживања, а као друго, да унапреди иновативно предузетништво и приступ изворима финансирања за раст компанија, тако да доприносе расту и конкурентности српске економије.
Средства за реализацију Пројекта SAIGE обезбеђена су на основу заједничког улагања Републике Србије, односно Министарство науке, технолошког развоја и иновација кроз зајам и техничку подршку Светске банке у износу од 43 милиона евра и бесповратне финансијске подршке Европске уније у износу од 41,5 милиона евра.
Имплементација пројекта ће се реализовати кроз три компоненте, ослањајући се на до сада остварене реформе у области науке, технолошког развоја и иновација. Компоненте обухватају: реформу истраживачког сектора кроз финансирање програма Фонда за науку са фокусом на промовисање веза између привредног и академског сектора, развој и унапређење сарадње са ЕУ, јачање Фонда за науку у циљу обезбеђења његове одрживости, јачање вештина истраживача за приступ међународним могућностима финансирања, подизање капацитета научноистраживачких института и јачање сарадње са српском дијаспором; затим убрзање пословања кроз подршку Фонду за иновациону делатност што обухвата развој програма акцелерације предузећа, омогућавање техничке помоћи за иновативно предузетничко менторство за одабране компаније и програм бизнис анђела, а како би се омогућио даљи развој иновативних привредних друштава у раној фази развоја као и оних у фази раста; и координацију, мониторинг и изградњу капацитета како би се осигурали и остварили ефекти имплементације овог пројекта.
Активности на Пројекту спроводе Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Фонд за иновациону делатност и Фонд за науку.
Пројекат акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији (SAIGE) подржава даљу реформу научно-истраживачког сектора, јачања веза између привредног и академског сектора и развој иновативних привредних друштава.
Средства за реализацију Пројекта SAIGE обезбеђена су на основу заједничког улагања Републике Србије, односно Министарство науке, технолошког развоја и иновација кроз зајам и техничку подршку Светске банке у износу од 43 милиона евра и бесповратне финансијске подршке Европске уније у износу од 41,5 милиона евра.
Пројекат SAIGE заједно реализују Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Светска банка и Европска унија, а корисници су научна заједница, научно-истраживачке организације, иновативна привреда, као и Фонд за науку и Фонд за иновациону делатност.
Подршка научним истраживањима
Пројекат SAIGE пружа подршку компетитивним програмима Фонда за науку Републике Србије и најбољим научно-истраживачким пројектима који су изабрани на основу независне међународне селекције.
Подршка укључује грантове за основна и примењена истраживања, која се реализују у оквиру два програма: Специјални програм истраживања COVID-19 и ИДЕЈЕ.
Пројекат SAIGE кроз Програм за сарадњу са српском дијаспором финансира и повезивање и сарадњу српске науке са заједницом српске дијаспоре ради унапређења екосистема истраживања, иновација и предузетништва у Србији. Програм треба да привуче перспективне научнике, истраживаче и предузетнике из заједнице српске дијаспоре да пренесу знања и вештине кроз различите активности. Укључиће умрежавање, саветодавно учешће у креирању стратегија, ваучере за размену знања за српске истраживаче, грантове за заједничка основна и примењена истраживања, развој и трансфер технологија, заштиту интелектуалнe својине и комерцијализацију истраживања.
Пројекат пружа техничку асистенцију Фонду за науку у смислу развоја нових програма и јачање интерних капацитета и процедура.
Оснаживање иновативних стартaп предузећа
У циљу оснаживања стартап заједнице у Србији Фонд за иновациону делатност, у оквиру Пројекта SAIGE, покренуо je програм акцелерације Катапулт.
Кроз овај програм Фонда подстиче се иновативно предузетништво, обезбеђује приступ изворима финансирања за развој иновација предузећа и привлаче приватне инвестицијe.
Катапулт је први акцелератор у Србији који младим предузећима обезбеђује интензивно, тромесечно менторство и повезивање сa инвеститорима.
Програм Катапулт помаже иновативним предузећима оријентисаним на раст да се позиционирају на глобалном тржишту, као и да побољшају своје пословне капацитете у развоју помоћу којих ће повећати могућност привлачења приватних инвестиција.
Подршка реформи сектора науке и истраживања
Пројекат SAIGE подржава реформу научно-истраживачких организација кроз дизајн и имплементацију планова институционалне трансформације пружањем подстицаја, финансијске и техничке подршке за предузимање планираних корака институционалних реформи.
Научни институти који су исказали интересовање за институционалну трансформацију и одобрени су од стране Министарства за учешће у процесу, пролазе независну међународну експертску процену и на основу резултата процене добијају детаљне планове трансформације са конкретним очекиваним резултатима.
До сада је укупно осамнаест научних института потписало Меморандуме о разумевању и Споразуме о пружању финансијске подршке у процесу институционалне трансформације. Прва група института је званично отпочела процес трансформације крајем децембра 2021. године потписивањем Меморандума о разумевању са Министарством. Следећа група института започела је процес током лета 2022. године, док је трећа група института потписала Mеморандум о разумевању у октобру 2022. Кроз пројекат SAIGE, Министарство директно подржава унапређење изврсности и релевантности рада научних института који су се одлучили за институционалну реформу, јачање сопствених капацитета, пракси управљања, институционалних политика и процеса, као и њихово повезивање са домаћим, регионалним и светским мрежама и водећим актерима развоја и иновација.
Институти који путем Пројеката SAIGE добијају подршку су:
-
Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
-
Институт за физику, Универзитет у Београду
-
Институт за примену нуклеарне енергије ИНЕП, Универзитет у Београду
-
Електротехнички институте Никола Тесла, Универзитет у Београду
-
Институт за ратарство и повртарство, Нови Сад
-
Институт за међународну политику и привреду
-
Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње
-
Научни институт за прехрамбене технологије, Универзитет у Новом Саду
-
Институт друштвених наука, Београд
-
Научни институт за ветеринарство ,,Нови Сад“
-
Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић", Универзитет у Београду
-
Институт за медицинска истраживања, Универзитет у Београду
-
Институт за мултидисциплинарна истраживања, Универзитет у Београду
-
Археолошки институт, Београд
-
Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије, Нови Сад
-
Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“, Београд
-
Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
-
Институт економских наука, Београд
Документи - пројекат SAIGE:
-
Оквирни документ за управљање животном средином и друштвом – SAIGE ЕНГ
-
План обавеза у области заштите животне средине и друштва (Environmental and social commitment plan-ESCP) – SAIGE ENG
-
План ангажовања заинтресованих страна (Stakeholder Engagement Plan-SEP) – SAIGE ENG
Након успешно реализоване Јавне расправе са релевантним заинтересовним странама и стручном јавношћу, одржаном дана, 14. јуна у просторијима Министарства, зграда Института за хемију, технологију и металургију, Београд, Његошева 12, у сврху другог додатног финансирања пројекта SAIGE – подршка развоју Вештачке интелигенције и БИО4 кампуса, објављујемо финална документа за даљу имплементацију током пројекта SAIGE:
-
Јавни позив за ангажовање стручњака за процену и управљање социјалним ризицима на пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање саветника министра на пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање аналитичара министарства за институционално финансирање
-
Јавни позив за ангажовање независног панела стручњака (3 консултанта)
-
Обавештење о додели уговора за услуге спровођења испитивања одраслог становништва према методологији ГЕМ 2024.
-
Обавештење о додели уговора – Набавка ИТ опреме за НИТРА, SAIGE PIU и IMPP
-
Обавештење о додели уговора – Набавка 3D штампача за Институт за физику
-
Обавештење о додели уговора – сарадник у оквиру НИТРА за подршку пројекту SAIGE
-
Обавештење о додели уговора - Међународни институционални консултант за Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије.
-
Јавни позив за ангажовање експерта за реформу NIO за Пројекат SAIGE
-
Обавештење о додели уговора – Стручњак за заштиту животне средине и социјална питања (консултант 2)
-
Продужен jавни позив за ангажовање аналитичара у процесу трансформације института
-
Јавни позив за ангажовање аналитичара у процесу трансформације института
-
Обавештење о додели уговора – Испитивање популације одраслог становништва према методологији GEM 2022
-
Nabavka IT opreme za potrebe Instituta za međunarodnu politiku
-
Јавни позив за ангажовање административног асистента на Пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање консултантске куће за услуге стратешког планирања за NIO на Пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање стручњака за аналитику и спровођење политика на Пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање консултантске куће за управљање подацима и политике отвореног приступа на Пројекту SAIGE
-
Услуге ревизије SAIGE Пројекта
-
Међународни консултант за Институт за међународну политику и привреду
-
Јавни позив за ангажовање менаџера за трансфер технологија института на Пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање стручњака за оперативне активности на Пројекту SAIGE
-
Јавни позив за ангажовање консултантске фирме за услуге изградње капацитета за научне институте у оквиру Хоризонта Европа, друге конкурентске програме и управљање пројектним циклусом
-
Јавни позив за ангажовање Правног консултанта за интелектуалну својину
-
Јавни позив за стручњака за правна питања за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за стручњака за консултантску кућу за односе са јавношћу за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за стручњака за финансије и грантове за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за стручњака за етичка питања за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за пројектног асистента и преводиоца за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за стручњака за праћење и вредновање за Пројекат SAIGE
-
Јавни позив за стручњака за заштиту животне средине и социјална питања за Пројекат SAIGE
-
Обавештење о додели уговора за Консултанта за развој Вивариума
-
Обавештење о додели уговора за Консултанта за финансијско стратешка питања БИО4 кампуса
-
Обавештење о додели уговора: Међународни институционални консултант Електротехничког института Никола Тесла
-
Обавештење о додели уговора: Међународни институционални консултант за Археолошки институт
Јавни позив за ангажовање стручњака за процену и управљање социјалним ризицима на пројекту SAIGE
Јавни позив за ангажовање саветника министра на пројекту SAIGE
Јавни позив за ангажовање аналитичара министарства за институционално финансирање
Јавни позив за ангажовање млађег сарадника у оквиру NITRA за подршку пројекту:
-
Request for expressions of interest - NITRA Junior Associate
-
ToR NITRA Junior Associate
-
Продужен јавни позив за ангажовање млађег сарадника у оквиру НИТРА за подршку пројекту
-
Друго продужење рока из јавног позива за ангажовање млађег сарадника у оквиру НИТРА за подршку пројекту
-
Обавештење о додели уговора за набавку 3Д штампача за потребе ИКВБД
Јавни позив за ангажовање консултанта из области људских ресурса за потребе НИО
Јавни позив за ангажовање службеника за везу у ЈУП
Поновљени јавни позив за ангажовање службеника за везу у ЈУП
Јавни позив за ангажовање стручњака за трансфер технологија за потребе НИО
Поновљен јавни позив за ангажовање стручњака за трансфер технологија за потребе НИО
Жалбени механизам за пројекат САИГЕ:
Уколико имате питања или примедбе на активности и процедуре током реализације Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији, можете се обратит на адресу:
Министарство науке, технолошког развоја и иновација
Немањина 22-26 11 000 Београд
са назнаком „Пројекат САИГЕ“
Питање или жалбу можете доставити и без навођења ваших података, наводећи конкретно питање или опис примедбе/притужбе.
Рок за одговор на постављено питање или примедбу је 7 радних дана од дана пријема.
Жалбени механизам за запослене и ангажоване спољне сараднике на Пројекту SAIGE