Кључни проблеми на ФИНС-у решени: др Беговић у посети

Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Делегација Министарства науке, технолошког развоја и иновација на челу са министром др Јеленом Беговић обишла је Институт за прехрамбене технологије - FINS
Посета је спроведена као део ширег плана за обилазак свих института који раде у Републици Србији и детаљног упознавања са њиховим радом и проблемима, којих је на овом институту у претходном периоду било, а који су решени уз подршку министарке др Беговић. Министарка је овом приликом разговарала са менаџментом института, управним одбором, научним већем и са истраживачима и обишла просторије института.
,,Овај и даље веома значајан институт некада је представљао озбиљан узор у балансирању између науке и примене знања у спрези са привредом, и драго ми је да смо учествовали у решавању проблема са којима се суочавао,”, навела је др Беговић, истакавши да обиласком института Министарство планира да изврши дубљу анализу пословања и научноистраживачке делатности, како би се упознали са изазовима са којима се запослени на овом институту суочавају, али и како би упознали њихове снаге. Ове године нас очекује писање нове Стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије и морамо дефинисати шта су нам стратешки приоритети”, рекла је она, додавши да је овај институт је већ обухваћен Стратегијом паметне специјализације као институт који ради на технологији производње хране за будућност.
Др Оливера Ђуровић, научни саветник у институту и представник Самосталног синдиката ФИНС, који у оквиру овог института броји више од две трећине чланова и брине о задовољству свих људи запослених, истакла је да је овај синдикат реаговао чим су се појавили одређени проблеми. “Покушали смо да нађемо заједнички језик са надлежним министарством и Покрајинским секретаријатом за високо образовање и научноистраживачку делатност. У сталној комуникацији са ова два веома важна актера успели смо да решимо проблеме на нашем институту”, истакла је она, додавши да је радна атмосфера сада боља и да су запослени задовољни. “Надамо се да ћемо наставити сарадњу како бисмо постали институт какав смо некада били. Желимо да задржимо наше раднике, јер заиста најлепше је радити у својој земљи и припадати овој заједници”, истакла је Ђуровић.
Директор овог института др Љубиша Шарић захвалио се министарки за помоћ указану овом институту у децембру прошле године. “Помогли сте нам да санирамо део директних материјалних трошкова које смо наследили из претходног периода”, истакао је он. Такође, захвалио се министарки и делегацији на посети. “Омогућили су нам да им покажемо наш институт, наше научно-истраживачке и развојне потенцијале као и могућности наше сарадње са привредом. Од оснивања института 2007. имамо сјајну сарадњу са надлежним министарствима, али је ово први пут да један министар долази у посету институту, што је од великог значаја и представља подршку за нашу будућност”, истакао је директор, додавши да су данашњи конструктивни састанци били прилика да се представе како снаге и потенцијали, тако и слабости, али је било и речи о томе како се те слабости могу превазићи. “Добили смо корисне савете од представника Министарства о томе како да повећамо видљивост наших пилот-постројења, која нас издвајају у односу на друге научне институте, не само у земљи, него и у региону, али и како да дођемо до нових корисника. Министарка нам је обећала запошљавање нових доктора наука преко програма институционалног финансирања, с обзиром на то да смо током претходних неколико година остали без десет доктора наука, који су сада у иностранству. Такође, министарку смо позвали на наш научни конгрес, који ће се одржати у октобру, а који смо министарку позвали да отвори”, рекао је др Шарић.
Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић истакао је важност јединства у развоју науке. ,,Уистину смо уједињени око пројеката, јер оно што је Стратегија на нивоу Републике Србије, то је план рада Аутономне покрајине Војводине, где је производња хране, здравља становништва, на крају крајева нешто што води побољшању квалитета живота увек ослоњено на знање. Посебно смо се фокусирали на оно што је смисленост формирања института у АП Војоводини, а то је пре свега пружити услуге привреди”, рекао је он, додавши да је оно што је важно за декаду која долази развојне перспективе рада научника, који су увелико видљиви на научним листама, али исто тако морају да остваре један снажнији продор у ономе што је пројекат модерне Србије. “Ако је ово предворје онога што ћемо имати 2027. године у БИО4 Кампусу, онда ми је јасно, а надам и колегама на Технолошком фкултету и Институту за прехрамбене технологије, да смо део једног озбиљног пројекта у коме Србија заправо већ увелико јесте”, рекао је Милошевић. “Уверен сам да Министарство науке, технолошког развоја и иновација и уважена министарка на овај начин само осветљавају нешто што је већ увелико присутно у нашем политичком, привредном и научном животу”, закључио је он.