Ključni problemi na FINS-u rešeni: dr Begović u poseti

Foto: Zoran Petrović / NITRA
Delegacija Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija na čelu sa ministrom dr Jelenom Begović obišla je Institut za prehrambene tehnologije - FINS
Poseta je sprovedena kao deo šireg plana za obilazak svih instituta koji rade u Republici Srbiji i detaljnog upoznavanja sa njihovim radom i problemima, kojih je na ovom institutu u prethodnom periodu bilo, a koji su rešeni uz podršku ministarke dr Begović. Ministarka je ovom prilikom razgovarala sa menadžmentom instituta, upravnim odborom, naučnim većem i sa istraživačima i obišla prostorije instituta.
,,Ovaj i dalje veoma značajan institut nekada je predstavljao ozbiljan uzor u balansiranju između nauke i primene znanja u sprezi sa privredom, i drago mi je da smo učestvovali u rešavanju problema sa kojima se suočavao,”, navela je dr Begović, istakavši da obilaskom instituta Ministarstvo planira da izvrši dublju analizu poslovanja i naučnoistraživačke delatnosti, kako bi se upoznali sa izazovima sa kojima se zaposleni na ovom institutu suočavaju, ali i kako bi upoznali njihove snage. Ove godine nas očekuje pisanje nove Strategije naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije i moramo definisati šta su nam strateški prioriteti”, rekla je ona, dodavši da je ovaj institut je već obuhvaćen Strategijom pametne specijalizacije kao institut koji radi na tehnologiji proizvodnje hrane za budućnost.
Dr Olivera Đurović, naučni savetnik u institutu i predstavnik Samostalnog sindikata FINS, koji u okviru ovog instituta broji više od dve trećine članova i brine o zadovoljstvu svih ljudi zaposlenih, istakla je da je ovaj sindikat reagovao čim su se pojavili određeni problemi. “Pokušali smo da nađemo zajednički jezik sa nadležnim ministarstvom i Pokrajinskim sekretarijatom za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost. U stalnoj komunikaciji sa ova dva veoma važna aktera uspeli smo da rešimo probleme na našem institutu”, istakla je ona, dodavši da je radna atmosfera sada bolja i da su zaposleni zadovoljni. “Nadamo se da ćemo nastaviti saradnju kako bismo postali institut kakav smo nekada bili. Želimo da zadržimo naše radnike, jer zaista najlepše je raditi u svojoj zemlji i pripadati ovoj zajednici”, istakla je Đurović.
Direktor ovog instituta dr Ljubiša Šarić zahvalio se ministarki za pomoć ukazanu ovom institutu u decembru prošle godine. “Pomogli ste nam da saniramo deo direktnih materijalnih troškova koje smo nasledili iz prethodnog perioda”, istakao je on. Takođe, zahvalio se ministarki i delegaciji na poseti. “Omogućili su nam da im pokažemo naš institut, naše naučno-istraživačke i razvojne potencijale kao i mogućnosti naše saradnje sa privredom. Od osnivanja instituta 2007. imamo sjajnu saradnju sa nadležnim ministarstvima, ali je ovo prvi put da jedan ministar dolazi u posetu institutu, što je od velikog značaja i predstavlja podršku za našu budućnost”, istakao je direktor, dodavši da su današnji konstruktivni sastanci bili prilika da se predstave kako snage i potencijali, tako i slabosti, ali je bilo i reči o tome kako se te slabosti mogu prevazići. “Dobili smo korisne savete od predstavnika Ministarstva o tome kako da povećamo vidljivost naših pilot-postrojenja, koja nas izdvajaju u odnosu na druge naučne institute, ne samo u zemlji, nego i u regionu, ali i kako da dođemo do novih korisnika. Ministarka nam je obećala zapošljavanje novih doktora nauka preko programa institucionalnog finansiranja, s obzirom na to da smo tokom prethodnih nekoliko godina ostali bez deset doktora nauka, koji su sada u inostranstvu. Takođe, ministarku smo pozvali na naš naučni kongres, koji će se održati u oktobru, a koji smo ministarku pozvali da otvori”, rekao je dr Šarić.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević istakao je važnost jedinstva u razvoju nauke. ,,Uistinu smo ujedinjeni oko projekata, jer ono što je Strategija na nivou Republike Srbije, to je plan rada Autonomne pokrajine Vojvodine, gde je proizvodnja hrane, zdravlja stanovništva, na kraju krajeva nešto što vodi poboljšanju kvaliteta života uvek oslonjeno na znanje. Posebno smo se fokusirali na ono što je smislenost formiranja instituta u AP Vojovodini, a to je pre svega pružiti usluge privredi”, rekao je on, dodavši da je ono što je važno za dekadu koja dolazi razvojne perspektive rada naučnika, koji su uveliko vidljivi na naučnim listama, ali isto tako moraju da ostvare jedan snažniji prodor u onome što je projekat moderne Srbije. “Ako je ovo predvorje onoga što ćemo imati 2027. godine u BIO4 Kampusu, onda mi je jasno, a nadam i kolegama na Tehnološkom fkultetu i Institutu za prehrambene tehnologije, da smo deo jednog ozbiljnog projekta u kome Srbija zapravo već uveliko jeste”, rekao je Milošević. “Uveren sam da Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i uvažena ministarka na ovaj način samo osvetljavaju nešto što je već uveliko prisutno u našem političkom, privrednom i naučnom životu”, zaključio je on.