Форум “Будућност биотехнологије”: Др Беговић говорила на панелу “Решење за одрживу будућност”

Аутор: Зоран Петровић / НИТРА
Министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, учествовала је у панел дискусији "Решење за одрживу будућност" на Форуму “Будућност биотехнологије”
Др Беговић је истакла важност заједничког рада на постизању циљева одрживог развоја, наглашавајући да ови циљеви постају све изразитији с обзиром на текуће време.
"Наука игра изузетно важну, ако не и кључну улогу у испуњавању циљева одрживог развоја. Научници заједно са читавом јавношћу, а у овом случају са између осталог и пољопривредницима, морају да развију нове системе како бисмо могли да се суочимо са глобалним изазовима као што је осигуравање довољне количине хране за све већи број становника наше планете", изјавила је др Беговић. Она је додала да је наука одговорна и за развој одрживих извора енергије који морају бити доступни свима, али и за постизање других, све бројнијих циљева одрживог развоја.
"Остварење ових циљева изискује нам најбистрије умове, а биотехнологија нуди могућност за постизање великог броја ових циљева", напоменула је др Беговић. У контексту Србије, министарка је нагласила значај Стратегије паметне специјализације и наше иницијативе за проглашење Декаде науке за одрживи развој у УН.
“Када инвеститори дођу у неку земљу и виде да науке, иновација и стартапа нема, инвестираће на један начин. Али, ако виде јаку науку, повезану са индустријом и развијене стартапе, инвестираће на заиста друкчији начин, чиме ће се развијати истраживачки и развојни центри у којима раде висококвалификовани радници. Важно је подржати науку, јер ће она допринети развоју индустрије. Инвестицијом у науку, иновације и стартапе, поготово у биотехнолохији, помоћи ћемо развој у ширем смислу те речи. Влада Републике Србије ради сјајан посао у стварању овог екосистема, који је веома комплексан и захтева нашу подршку, али ће донети и велике бенефите”, рекла је др Беговић.
Др Драган Лончар, професор Економског факултета Универзитета у Београду, током овог панела говорио је о економским аспектима остваривања циљева одрживог развоја, истакавши да одрживе инвестиције доприносе приватном сектору, као и да се економски могу исплатити. Такође, представио је низ примера добре праксе који постоје у Србији, као и Мапу инвестиционих прилика у Србији.
Панел дискусију модерисао је и дао уводну реч проф. др Владимир Црнојевић, директор института Биосенс.