Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Република Србија у наредне три године председавајући ГПАИ

08. Март 2024.

Фото: НИТРА

Република Србија у наредне три године биће председавајући Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (ГПАИ), и то у првој и трећој години помоћни председавајући, а у другој години главни председавајући

“Велика част за Републику Србију и прилика да целом свету покажемо да нове технологије у нашем друштву заузимају важно место и да смо као држава препознали њихов значај и уложили довољно средстава да наши стручњаци из области вештачке интелигенције могу стати раме уз раме са светским стручњацима. Ове три године биће шанса да додатно унапредимо наш статус у овој области у свету, као и да сарађујемо са најбољима”, рекла је министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић.

Председник Републике Србије Александар Вучић оценио је да је ово "величанствена вест за Србију". "Тешко је довољно нагласити од каквог је ово значаја за нашу земљу у погледу присуства у глобалним токовима развоја вештачке интелигенције“, истакао је председник.

На председавање Републике Србије у оквиру ГПАИ реаговала је и премијерка Ана Брнабић. “Одличне вести за наше грађане. Србија ће председавати Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију. Србија је једна од само 29 чланица организације којом су до сада председавале Француска, Канада, Јапан и Индија. Ово је, пре свега, велико признање за наше резултате у области вештачке интелигенције, али и потврда шта све Србија може”, истакла је Ана Брнабић.

ГПАИ је иницијатива која тежи да успостави глобалне стандарде и правила за развој вештачке интелигенције, као и да убрза развој вештачке интелигенције глобално, основана 2020. године, на инцијативу председника Републике Француске Емануела Макрона и премијера Канаде Џастина Трудоа.

Секретаријат ГПАИ је при Организацији за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), а експертски центри су у Монтреалу и Паризу, док ће нови бити отворен у Јапану.

Србија је примљена пре мало више од годину дана, као једна од 29 чланица, консензусом. Међу најзначајнијим члановима су САД, Уједињено Краљевство, Индија, Јапан, Јужна Кореја, Бразил, Француска, Немачка, Турска, ЕУ и друге земље.

Прошлогодишњи Самит ГПАИ одржан је у Индији и отворио га је премијер Индије Нарендра Моди у присуству великог броја представника држава и експерата из целог света. Тада су Самиту испред Републике Србије присуствовали државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација проф. др Мирослав Трајановић и Урош Полуга из Канцеларије за ИТ Владе Републике Србије, том приликом су кандидовали Републику Србију да буде домаћин следећег Самита који ће се одржати у Београду.

Погледајте још вести