Регионални директор Светске банке за Европу и Централну Азију Асад Алам: „Инспирисао ме је значај технологије и иновација у вашој држави“

Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Делегација Министарства науке, технолошког развоја и иновација предвођена министром др Јеленом Беговић састала се са делегацијом Светске банке коју је предводио регионални директор Светске банке за Европу и Централну Азију Асад Алам
Током састанка др Беговић је представила резултате рада Министарства постигнуте за нешто више од годину дана његовог постојања, навела будуће планове за даљи рад сектора Министарства и захвалила се Влади Републике Србије на прилици да са својим тимом направи неопходне промене у српском научном и иновационом екосистему.
,,Мој тим ме је упознао са радом Министарства науке, технолошког развоја и иновација и морам рећи да сам фасциниран и инспирисан иновативним идејама које сам чуо. Ви имате искуства у области биотехнологије, посебно када је реч о 3Д штампању, кардиоваскуларном истраживању и нанотехнологији. Инспирисао ме је значај технологије и иновација у вашој држави, ваши иновациони фондови су транспарентни, објективни, независни и компетитивни, мислим да је то систем који одлично функционише. Светска банка ће промовисати Србију као модел успешног покретања јавних политика“, рекао је Асад Алам, регионални директор Светске банке за Европу и Централну Азију.
„У процесу смо трансформације научног и иновационог екосистема у чему ће нам бити потребан наставак подршке коју нам Светска банка активно пружа. Влада Републике Србије нам је указала поверење и прилику да за нешто више од годину дана науку позиционирамо у сам центар дешавања наше државе и успели смо у томе. Утицали смо на изградњу нове и проширење постојеће научне и иновационе инфраструктуре, на начин на који се финансира наука, започели смо измене закона и правилника који се тичу научне делатности. Имамо циљ да дођемо до сваког иноватора у Србији због чега постоје регионални иновациони стартап центри и четири научно-технолошка парка. Градимо нови НТП парк у Крушевцу, а постојеће проширујемо јер нам је циљ да створимо боље услове за колаборацију иноватора и научника. Највеће улагање у науку у Србији и региону је БИО4 Кампус који ће бити својеврсни научни град у Београду, а у њега ћемо уложити чак 450 милиона евра. Овакав пројекат је велика прилика за научни и економски развој државе и обухватиће 9 института, 7 факултета, преко 1.000 научника и више од 4.000 студената на једном месту“, истакла је министарка др Беговић.