Представница Министарства науке, технолошког развоја и иновација на највећем светском министарском форуму о образовању – Education World Forum 2025

Фото: НИТРА
Ивана Вукашиновић, в.д. помоћника министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству науке, технолошког развоја и иновација, учествовала је на овогодишњем Education World Forum 2025, који је одржан у Лондону од 18. до 22. маја
Овај форум представља највећи глобални скуп министара и креатора политика у области образовања, али и важну међународну платформу за размену идеја и приступа на пресеку образовања, науке и иновација.
Форум са традицијом дужом од две деценије ове године је окупио више од 150 министара и преко 1.300 доносилаца одлука из више од 135 земаља. Учесници су разматрали начине за унапређење квалитета знања и иновационих система, са посебним акцентом на примену технологије, EdTech-а и вештачке интелигенције, као и на јачање сарадње између јавног и приватног сектора.
Главна тема Education World Forum 2025 била је изградња инклузивних, одговорних и отпорних образовних система, са снажним акцентом на технологију, правичност и сарадњу између јавног и приватног сектора. У оквиру богатог програма, истакнуте су бројне теме од стратешког значаја за будућност образовања, укључујући улогу партнерстава између јавног и приватног сектора у подстицању иновација у образовању, као и изазове и могућности које доноси примена вештачке интелигенције у настави и учењу. Управо ове теме представљају кључне правце за унапређење флексибилних и инклузивних образовних модела, персонализовано учење и ефикаснију употребу наставничких ресурса, што их чини посебно релевантним за развој науке и иновација у образовању. Посебна пажња на форуму посвећена је примени EdTech-а и вештачке интелигенције у настави.
У уводном говору, државна секретарка за образовање и министарка за жене и равноправност Уједињеног Краљевства Бриџит Филипсон, истакла је да „образовање представља прилику за свако дете да учи, истражује и изгради добар живот“, нагласивши да је примена технологије у образовању један од најважнијих глобалних задатака овог доба. Том приликом, објавила је да ће Уједињено Краљевство финансирати развој глобалних смерница за одговорну примену генеративне вештачке интелигенције у образовању, као и да ће 2026. године бити домаћин првог међународног самита посвећеног овој теми.
„Морамо се удружити да бисмо развили глобални, колективни консензус – скуп ефикасних алата, изграђених на доказима изузетне класе. Тако, заједно, можемо осигурати да EdTech и AI испоручују најбоље знање за децу“, поручила је државна секретарка, позивајући глобалну образовну заједницу на сарадњу.
Република Србија је својим учешћем на овом престижном форуму поново потврдила стратешку опредељеност ка реформама у образовању, дигиталној трансформацији и изградњи образовних система усмерених на иновације, једнакост и глобалну сарадњу.