Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Посета министарке Беговић Њујорку и Бостону: БИО4 у фокусу, кораци ка новим научним партнерствима

04. Март 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Сједињене Америчке Државе са правом се сматрају „биотехнолошким центром света“, а делегација Републике Србије, предвођена министарком науке, технолошког развоја и иновација, др Јеленом Беговић, почетком фебруара је боравила у Њујорку и Бостону

Током ове посете, делегација се састала са представницима водећих светских компанија и универзитета.

Министарка Беговић је током посете приказала шта Србија може да понуди на пољу науке и иновација, а посебно је истакнут пројекат БИО4 Кампуса, новог биоекономског центра у Европи који се гради у Београду. Састанци са оснивачима великих биотехнолошких компанија као што су Regeneron и GingkoBioworks додатно су потврдили вредност амбиције БИО4 Кампуса да буде један од препознатих светских центара, а чија основа је квалитетна наука и иновације у Србији. Министарка се у глобалној централи Pfizer-а сусрела са високим представницима ове компаније, и обишла музеј посвећен развоју и примени вакцине против Ковида 19. Овом приликом потврђен је интерес за наставак досадашње успешне сарадње која је нарочито остварена током пандемије. Организовани су и састанци са представницима америчких инвестиционих (venturecapital) компанија, где је истакнут не само БИО4 Кампус, већ и могућности које вештачка интелигенција нуди у Србији, а „наш крајњи циљ јесте да их доведемо у Републику Србију и да виде шта ми то нудимо“, изјавила је министарка Беговић.

Поред представника привреде, делегација се састала и са представницима Harvard Medical School-а, најбољег медицинског факултета на свету, деканом Инжињерског факултета Масачусетског института технологије (MIT), који представља савршену комбинацију науке и предузетништва, као и замеником провостаУниверзитета Колумбија, а у наредним месецима ће се активно радити на развоју сарадње са овим институцијама.

Министарка Беговић имала је и част да, у оквиру заседања 78. Генералне скупштине Уједињених нација, а поводом обележавања 9. Међународног дана жена и девојчица у науци, одржи уводно обраћање на панелу "WomeninScienceRising: Leadershipin Business andEconomics", где је истакла да је „један од најзначајнијих ефеката водеће улоге жена у науци инспирација и мотивација будућим генерацијама”. Република Србија посебно се поноси положајем жена у науци, при чему је Србија једна од водећих земаља у свету по проценту жена које се баве врхунском науком и које се налазе на водећим позицијама научних института и факултета.

Учешће министарке Беговић на 10. Европској конференцији на Универзитету Харвард, било је од посебног значаја за БИО4 Кампус и Републику Србију, а министарка је, уз бившег државног министра за универзитете, науку, истраживање и иновације Уједињеног Краљевства,Џоа Џонсона, и руководиоца Сектора за општу медицину компаније Sanofi, ОливиеаБожилоа, говорила на панелу „Каква је будућност науке и иновација у Европи?". Разговарано је о стратегијама које ће омогућити Европи да остане конкурентна на пољу научних иновација у свету, при чему је БИО4 Кампус представљен као један од тренутно најважнијих пројеката на европском континенту.

Иако је у америчкој јавности можда постојао недостатак свести о изврсности науке у Републици Србији, визија о спајању биотехнологије, природних наука и информационих технологија кроз БИО4 Кампус, наишла је на потпуну подршку и одобравање.Ово искуство, не самода је донело прилике за нова партнерства, већ је и отворило врата за даљи развој научног и иновационог сектора у Србији.

Погледајте још вести