Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Обележена двадесетогодишњица француско-српског програма научне сарадње Павле Савић

31. Јануар 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Министар науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић присуствовала је обележавању двадесетогодишњице француско-српског програма научне сарадње Павле Савић у амбасади Републике Француске у Републици Србији

Како је истакла др Беговић приликом свечаног обележавања двадесетогодишњице програма билатералне научне српско-француске сарадње "Павле Савић" у амбасади Француске у Београду, до сада је 173 пројекта прошло кроз овај програм, а уложено је око 350 хиљада евра.

"Резултати овог пројекта говоре колико су пројекти који повезују људе битни за развој науке, али и развој иновационог система. Преко 70 одсто ових пројеката је довело до нових сарадњи између француских и српских научника, продубљивања знања, размене искустава и пријава на неке много веће европске пројекте", навела је она. Беговић је додала и да Министарство подржава ову сарадњу, проширује је и на сарадњу са стартап екосистемом и ради даље на повезивању научника две земље.

Њ.Е. Пјер Кошар, амбасадор Републике Француске у Републици Србији пожелео је добродошлицу присутнима и подсетио их на саме почетке сарадње у области науке: ,,Овај програм покренут је 2003. године, на иницијативу господина Драгана Домазета, министра науке, технологије и развоја Републике Србије и амбасадора Француске у Државној Заједници Србија и Црна Гора, господина Габријела Келера“.

,,Циљ програма је пружање подршке двогодишњим истраживачким пројектима, које су успоставили тимови из наше две земље, како би се развила научна и технолошка размена изврсности између истраживачких лабораторија. Од оснивања, финансирана су 173 пројекта, са просечно четрдесетак мобилности годишње. Захваљујући програму Павле Савић створена су јака партнерства, са сарадњом између тимова која се наставља и након завршетка програма“, нагласио је Њ.Е. Пјер Кошар.

Своју причу о овом програму поделиле су са присутнима и четири истраживачице Александра Колаковић, Тијана Милићевић, Марија Видовић и Јасмина Грбовић-Новаковић, алумнисткиње овог програма научне сарадње.

Галерија
Погледајте још вести