Државни секретар проф. др Мирослав Трајановић учествовао на панелу „Глобални приступ унапређењу етичког управљања вештачком интелигенцијом“ на Глобалном самиту о вештачкој интелигенцији у Ријаду

Фото: НИТРА
Представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација, државни секретар проф. др Мирослав Трајановић и руководилац групе за национални иновациони систем Вукица Маричић, учествовали су на Глобалном самиту о вештачкој интелигенцији (GAIN), који је одржан у Ријаду, Саудијска Арабија
Позив за учешћe представника Министарства на овом значајном глобалном догађају резултат је препознавања континуираног напретка који је Република Србија остварила у развоју и примени вештачке интелигенције, посебно у области дигиталне трансформације и иновативних технологија. Позиција Републике Србије као релевантног актера у домену вештачке интелигенције препозната је и од стране међународних организација, што је резултовало да Република Србија буде изабрана за наредну државу која ће председавати Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију (GPAI)
Током панела под називом „Глобални приступ унапређењу етичког управљања вештачком интелигенцијом“, проф. др Трајановић је представио досадашња достигнућа Републике Србије у успостављању регулаторног оквира за развој, примену и употребу поуздане и одговрне вештачке интелигенције, нагласивши да је сарадња са међународним партнерима од кључног значаја за даљи развој и унапређење ове области.
„Вештачка интелигенција је технологија која има потенцијал да унапреди многе секторе нашег друштва, од привреде до образовања и здравства. У Србији смо посвећени њеном развоју и интеграцији у различите области, како бисмо осигурали њену примену и употребу за добробит грађана“, истакао је проф. др Трајановић.
Током овогодишњег Глобалног самита публика је имала прилику да чује најновије вести, запажања и препоруке из области вештачке интелигенције од преко 450 говорника и експерата из више од 100 земаља, а захваљујући богатом програму који је обухватао 150 различитих сесија и панела.
Такође, овај тродневни самит значајно је допринео умрежавању експерата из различитих области који се односе на развој, управљање и примену вештачке интелигенције и омогућио њихову даљу комуникацију и сарадњу у овим областима.