Pomoćnica ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija prisustvovala trećoj sesiji naučnog simpozijuma u Vuhanu

Foto: NITRA
Dr Marina Soković, pomoćnica ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i direktor SAIGEa, prof. Viktor Nedović, prisustvovali su četvrtoj konferenciji PANDA alijanse u Šangaju gde se bili prisutni naučnici iz 17 zemalja, uključujući NR Kinu, R. Srbiju i zemlje jugoistočne Evrope, kao i predstavnici UNESKOa zemalja jugoistočne Azije
Predstavnci UNESKOa ukazali su na značaj saradnje sa PANDA asocijacijom na polju nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, naročito u oblasti zdralja, bezbednosti hrane i lekova.
U organizaciji Instituta za industrijske inovacije i razvoj Vuhan (VHIID), Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Univerziteta u Beogradu (IBISS), Instituta od nacionalnog značaja za Republiku S i Šangajskog instituta Materia Medika pri Kineskoj akademiji nauka, simpozijum je okupio stručnjake iz industrije i naučnike iz naučnih organizacija iz Narodne Republike Kine i zemalja jugoistočne Evrope, uključujući Srbiju, Mađarsku, Bugarsku, Severnu Makedoniju, Grčku i Albaniju. Takođe su prisustvovali predstavnici Alijanse nacionalnih i međunarodnih naučnih organizacija za regione Pojasa i puta i partneri koji rade sa Institutom za industrijske inovacije i razvoj Vuhan na istraživanju međunarodnih puteva i modela inovacija.
Takođe, održan je sastanak direktorke VHIID, dr Li Šiling, ambasadorke Republike Srbije u Kini, gospođe Maje Stefanović, pomoćnice ministra dr Marine Soković, i direktora SAIGEa, prof. Viktora Nedovića, na kojem je prezentovana saradnja minsitarstva, kao i BIO4 kampus, kao i beneficije koje će ovaj kampus omogćiti naučnicima, inovatorima i privrednicima ne samo u Srbiji, nego i šire u regionu.
Dr Soković i prof. Nedović predstavili su rad ministarstva na trećoj sesiji Donghu naučnog simpozijuma u Vuhanu. Tom prilikom, prisutni zvaničnici pozvali su na intenzivniju međunarodnu saradnju na polju tehnoloških inovacija, kako bi se podržao razvoj inicijative Pojas i put.
Dr Marina Soković, pomoćnica ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, rekla je da Kina i Srbija imaju istoriju saradnje i prijateljstva koja datira više od jednog veka i da će ova saradnja nastaviti da se proširuje.
„Iako dolazimo iz različitih kultura, možemo da uspostavimo bliže veze putem naučne razmene, poseta i drugih resursa u oblasti nauke i tehnologije“, rekla je ona.
„Radujemo se čvršćoj saradnji sa institutom iz Vuhana kako bismo bolje istražili puteve i metode za promovisanje tehnologija i komercijalizaciju dostignuća, kao i za kontinuirano širenje obima naučne i tehnološke saradnje“, dodala je dr Soković.
Prof. Nedović predstavio je projekat transformacije instituta u Srbiji, kao i ostale komponente SAIGE projekta koje su povezane sa Fondom za nauku i Fondom za inovacionu delatnost.
Tokom simpozijuma, dogovoreno je da se osnuje centar koji će okupiti stručnjake iz oblasti otkrivanja novih lekova na bazi prirodnih proizvoda, gde će sve tri naučne institucije promovisati svoje rezultate, projekte i raditi na mobilnosti istraživača i studenata. Zasnovan na Zajedničkoj laboratoriji za prirodne proizvode i nove lekove između SIMMa i IBISSa, novi Centar je osnovan da istraži potencijale mehanizama saradnje u oblasti nauke, tehnološkog razvoja i inovacija koristeći prednosti koje imaju VHIID, IBISS i šangajska Materia Medika.
Centar za prirodne proizvode i otkriće novih lekova može da se pohvali snažnim istraživačkim i razvojnim timom sa bogatim iskustvom, vodećom platformom za naučne inovacije i pragmatičnom i stabilnom strategijom istraživanja i razvoja proizvoda, rekao je prof. Je Jang, sekretar partije i zamenik šefa Šangajskog instituta Materia Medika u Kineskoj akademiji nauka.
Na osnovu kinesko-srpske zajedničke laboratorije, centar će se fokusirati na hronične bolesti, novonastale virusne zarazne bolesti i borbu protiv mehanizama rezistencije na antibiotike kako bi kontinuirano kultivisao i inkubirao rezultate istraživačkih projekata u saradnji Kine i Srbije.