Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Državna sekretarka dr Marija Gnjatović učesnica panela „Industrijski doktorati kao most između nauke i privrede”

20. Maj 2025.

Foto: Zoran Petrović, NITRA

Državna sekretarka Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Marija Gnjatović, učestvovala je na panel diskusiji „Industrijski doktorati kao most između nauke i privrede”, u okviru 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća

Na panelu su govorili i prof. dr Nataša Jovanović Lješković, dekanka Farmaceutskog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Mileta Žarković, vanredni profesor Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i Bojana Antić, liderka za pristup tržištu i saradnju sa državnim organima kompanije „Takeda”.

Dr Gnjatović je istakla da je jedan od ciljeva Ministarstva da se saradnja između naučnoistraživačkog sektora i privrede gradi postepeno, posebno kroz povezivanje startapova i manjih kompanija sa istraživačima. „Danas smo govorili o značaju primene industrijskih doktorata kao novog modela realizacije doktorskih studija, koji direktno povezuje nauku i privredu. Diskutovali smo o tome zašto je ovaj model važan za industriju, ali i koje benefite donosi svim učesnicima – studentima, univerzitetima i kompanijama”, rekla je dr Gnjatović. Ona je dodala da su posebno bila dragocena konkretna iskustva koleginice sa Farmaceutskog fakulteta, koja je kroz svoj primer pokazala koliko ovakav vid doktorskih studija može doprineti karijernom razvoju i razmeni znanja između akademije i industrije.

Prof. dr Lješković je naglasila da studenti na industrijskim doktoratima stiču konkurentnost i za karijeru u akademiji i u industriji. Prof. dr Žarković je ukazao na potrebu uspostavljanja jasnih ugovora i obaveza između fakulteta i kompanija kako bi se ubrzao proces saradnje, s obzirom na to da industrija traži brza rešenja, dok naučni rad zahteva više vremena.

Bojana Antić je istakla da kompanija „Takeda” najviše sarađuje u oblasti nauke sa lekarima i da podrška veštačke inteligencije igra važnu ulogu u inovacijama u farmaceutskoj industriji. Nakon osnivanja Instituta za veštačku inteligenciju Srbije, pronađen je pravi partner za dalji razvoj.

Ministarstvo će nastaviti da razvija i podržava programe koji povezuju istraživače i privredu, sa ciljem jačanja inovacionog potencijala Srbije.

U okviru 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća predstavljena je izložbena postavka Vlade Republike Srbije, čiji je organizator Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, pod nazivom „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve“. Slogan ovogodišnje postavke je „Inovacije menjaju svet“.

Galerija
Pogledajte još vesti