“Ово је партнерски програм Владе Републике Србије, Светске банке И ЕУ где је обезбеђено 750 000 евра бесповратних средстава за подршку стартап система у Србији”, рекла је овом приликом др Јелена Беговић.
“Ово је партнерски програм Владе Републике Србије, Светске банке И ЕУ где је обезбеђено 750 000 евра бесповратних средстава за подршку стартап система у Србији”, рекла је овом приликом др Јелена Беговић.
У Научно-технолошком парку Београд данас је организован Инфо дан за нове учениске Катапулт програма, којем су између осталих присуствовали и министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и директор фонда за иновациону делатност др Иван Ракоњац.
Овом приликом, друга група полазника Катапулт програма акцелерације упозната је са процедурама програма, како би њихово учешће у акцелерацији било што успешније.
“Ово је права прилика да се подсетимо самог почетка овог програма, који је покренут у оквиру већег међународног програма SAIGE, у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, али и са Светском банком и Европском комисијом”, рекао је др Иван Ракоњац у уводном обраћању.
“Идеја је да кроз Катапулт, поред подршке коју иначе можете да добијете путем Фонда за иновациону делатност, практично унапредите своје вештине и припремите се за сурово глобално тржиште предузетничког капитала које вас очекује”, рекао је др Ракоњац у обраћању другој групи полазника Катапулт програма акцелерације.
“Ово је партнерски програм Владе Републике Србије, Светске банке и ЕУ где је за други циклус обезбеђено 750 000 евра бесповратних средстава за подршку стартап система у Србији, а укупно за све циклусе 7,7 милиона евра”, рекла је овом приликом др Јелена Беговић. “Зато се захваљујем на подршци коју смо добили за овај програм”, рекла је она додавши да је од покретања програма подржано је 40 иновативних стартап компанија.
“Сада је Програм Катапулт током свог другог јавног позива изнедрио чак 21 стартап који ће добити прилику да се даље усаврши, напредује и што је најважније привуче инвестиције како би себи осигурали даљи напредак”, изјавила је др Беговић.
Она је нагласила да је додатна вредност Катапулт програма акцелерације могућност да проширимо и децентрализујемо подршку, па тако данас имамо стартапе који не долазе само из Београда, већ и из Новог Сада, Лознице и Нове Пазове.
“Јако је битно да промовишемо овај програм у целој Србији и надам се и верујем да ће током следећег јавног позива Програма Катапулт бити још више пријављених стартап компанија из свих крајева наше земље, те позивам иноваторе и предузетнике да не оклевају и да се укључе у неки од будућих пројеката”, рекла је др Беговић.
“Стартап екосистеми су важан покретач економског раста и иновација и играју кључну улогу у стварању радних места, увођењу нових производа и услуга и чињењу економија конкурентнијим на глобалној сцени, а и постају носиоци локалног и глобалног техниолошког развоја”, истакла је др Беговић закључивши да је веза између науке и стартап екосистема кључна за покретање развоја иновација које утичу на економски раст, као и за развој науке и трансфер научних открића на тржиште односно материјализацију научних идеја и решења.